Opus nr. 632 - Dedemanii vor sǎ profite de brandingul lor ca sǎ violeze legea la Cluj-Napoca pentru o dezvoltare imobiliarǎ frauduloasǎ
S-a umplut presa națională și locală clujeană lunea asta de limbi în cur la adresa fraților Pavăl, proprietarii Dedeman, cu „breichin niusul” că „frații Dedeman” vor construi la Cluj-Napoca primul „zgârie-nori” și mall de entertainment.
De fapt, operațiunea de marketing e o operațiune de aburire a opiniei publice, care să fie pregătită pentru ilegalitățile pe care frații Pavăl vor să le facă în acest proiect, dar nu cu mâna lor, ci cu mâna controversatului om de afaceri clujean Dorin Bob.
Omul de afaceri clujean Dorin Bob reia în fapt pe firmele lui proiectul imobiliar pregătit în zona fostului hipermarket Cora, actual Carrefour, însă într-o variantă mai redusă decât cea prezentată în urmă cu cinci ani. Noul Plan Urbanistic Zonal depus la Primăria Cluj-Napoca propune un ansamblu mixt cu mall, hotel și o clădire de birouri și apart-hotel de 33 de etaje, pe aproape 7,7 hectare situate la intrarea în municipiu dinspre Florești.
Documentația urbanistică pentru prima etapă a proiectului propus pe terenurile fostei zone Cora din vestul Clujului intră azi în analiza Comisiei Tehnice de Amenajare a Teritoriului și Urbanism (CTATU) a municipiului.
E deja plinǎ de falsuri şi fraude.
Hai să citim puțin ce vor să facă dedemanii: iată tabloul ilegalităților și depășirilor flagrante față de indicatorii urbanistici aplicabili:
Probabil cea mai gravă ilegalitate constă în „sustragerea”/„mutarea” drepturilor de a construi de pe terenul Primăriei pe terenul inițiatorului.
Din cele 19.950 mp deținute de inițiator (cele 7 parcele), o parte este neconstruibilă, fiind afectată de coridorul centurii metropolitane (UTR TR): în varianta inițială erau 8.150 mp în TR, iar în noua configurație — deși zona TR propusă crește la 12.083 mp — din terenul inițiatorului mai rămân afectați doar ~3.350 mp, restul coridorului fiind repoziționat pe terenul public.
Astfel, conform reglementărilor urbanistice aplicabile la acest moment, inițiatorul are doar 11.800 mp parcele construibile (parțial UEc și parțial Ec).
Astfel, suprafața construibilă propusă a inițiatorului ajunge de la 11.800 mp (inițial) la 16.600 mp (UTR EcA propus), pe care, conform reglementării în vigoare (CUT 1, UTR UEc) și fără „alipirea” de terenul Primăriei, ar avea dreptul să edifice doar maxim 16.600 mp suprafață construită desfășurată (SCD). Documentația urmărește să îi atribuie însă, prin majorarea artificială a CUT la 3.8 și prin includerea în calcul atât a terenului Primăriei (57.000 mp), cât și a zonelor verzi (Ve și Vpr) și celor afectate de trama stradală (TR), un edificabil de 63.080 mp — diferența (46.480 mp) fiind „sustrasă” de pe terenul public și de pe terenurile fără drepturi constructive.
Nici USAMV nu susține proiectul. Asa imbecili sunt frații Dedeman sau au garanții de la Boc cǎ proiectul va trece?
Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară (USAMV) Cluj-Napoca, proprietara terenului concesionat pe care investitorul îl folosește pentru calculul indicatorilor urbanistici, anunță că nu susține proiectul. Rectorul Cornel Cătoi a declarat pentru Media9 că va participa la ședința de urbanism și va susține poziția universității. „Noroc că am aflat și mâine merg la primărie în ședință”, a afirmat acesta.
Poziția USAMV este importantă, deoarece terenul fostului hipermarket Cora este esențial în ecuația urbanistică a proiectului. De altfel, și în urmă cu câțiva ani universitatea s-a opus unei alte propuneri de dezvoltare pe verticală în aceeași zonă, când omul de afaceri Dorin Bob a prezentat un proiect care includea un turn de aproximativ 40 de etaje.
Multora li se pare că 26 de lei pe lună e o sumă imensă ca să susțină proiectul meu Strict Secret, care e newsletterul de investigații nr. 1 din România.
Poate că acum înțelegi că 26 de lei sunt un rahat pe băț în raport cu munca, oboseala și riscurile pe care mi le-am asumat timp de 28 de ani.
Nicuşor Dan s-a fǎcut iar de cacao, de data asta în Turcia
de Dan Pavel
Bă, mor cu nervii capului! Am tot evitat să comentez comportamentul social al președintelui, dar a trecut ceva timp și, sincer, nu mai suport. Nicușor a fost recent în vizită la Erdogan. la all inclusive, unde a insistat să se facă de cacao, ca de obicei. Nu a fost ușor, a fost... dracu să mă ia. Turcii sunt obsedați de protocol. Bă, cât de greu este să pui un picior în fața celuilalt, pe o linie dreaptă? Cât este de dificil pentru un ”matematician de talie mondială” să rețină două-trei reguli de protocol, ca să nu ne facă de rahat pe oriunde se duce? Cobori din mașină, mergi până la o scară. Las-o dracu’ de matematică! Chiar e obligatoriu să te faci de batjocură la absolut orice întâlnire oficială? Frate, nu-i fizică cuantică!
La ieșirea din mașină ești










