Opus nr. 633 - George Simion a schimbat cǎpastrul şi are o zǎbalǎ mai largǎ de la noul stǎpân. Ce emisiune am tras azi!!! Mamǎǎǎ!
O emisiune densǎ am avut azi cu Cozmin Guşǎ, musai musai sǎ o piguleşti!
Cozmin Gușă:
Liviu, te salut din nou și sper că ne auzi bine de acolo, de pe unde ești.
Liviu Alexa:
Vă salut și eu cu drag, mai greu, astăzi cu transmisia, dar mulțumesc pentru răbdare.
Cozmin Gușă:
Să știi că te auzi foarte bine, poți să fi liniștit. Important este ca tu să mă auzi. Nici eu nu sunt la studio, sunt într-un spațiu mai închis. Probabil că se aude și un anumit ecou.
Liviu Alexa:
Un zgomot de fond pentru care îmi cer scuze.
Cozmin Gușă:
Da, da, da. Nu, cred că e din vina mea, nu e din vina ta.
Eu mi-am făcut un editorial bazat exact pe subiectele pe care le-am propus la discuție. Și pentru că primul meu subiect a fost cel legat de Cluj, aș vrea să începem așa.
Eu știu că nu ești la Cluj. Însă, într-un spațiu pe care amândoi îl cunoaștem foarte bine de acolo, din centrul Clujului, a poposit în vizită la tine, iar tu nu erai acasă, ca să glumesc, însuși, Nicușor Dan.
S-a lansat imediat după asta zvonul, că s-a dus acolo pentru Mircea Abrudean. Eu l-am distrus acest zvon argumentat în editorialul pe care l-am avut.
Și am mai pus în acel editorial întâmplarea demnă doar de un Emil Boc, care loc să le spună, Bun venit sportivilor ruși, veniți la campionatele de gimnastică, după ce s-a normalizat de la nivelul Comitetului Olimpic Internațional prezența lor la competiții, Emil Boc al nostru le-a spus marș, nu-i lasă să-și afișeze însemnele și nu-i lasă să li se cânte imnul în ipostaza posibilă în care ar deveni campioni.
Acum, te-aș ruga pe tine să ne explici aceste două situații de la Cluj și după aceea, dintr-un mic dialog între noi, să vedem dacă putem ajunge la concluzii suplimentare. Te rog.
Liviu Alexa:
Bun, acum le dăm cu capătul.
Vreau să vă spun că domnul Emil Boc este primar la Cluj-Napoca doar cu numele, cu prezența, un pic mai slab. Gazeta de Cluj-Napoca publica săptămâna trecută, mă refer la săptămânalul lui Liviu Man, colegul nostru, o dezvăluire incredibilă, cu dovezi, da, în care arăta că domnule Emil Boc a stat nu mai puțin de 301 zile în delegație la Bruxelles, în ultima vreme. Deci, băiatul ăsta, practic, a lipsit un an din mandatul lui din ultimii 4 ani, mergând la Bruxelles. Înțelegi?
Deci, nu are cum să fie domnul Boc prezent pentru, nu știu ce spune Cozmin Gușă, sportivi, asta nu există pentru... El merge la Bruxelles. Ce caută la Bruxelles? Aparent, își caută de lucru, pe la tot felul de comitete, comisii și din astea.
După părerea mea, să spun sincer, are ceva gagică, măi, Cozmine. Bravo lui, ce să zic, dacă la etatea lui se ocupă cu așa ceva.
Cozmin Gușă:
Vezi că la Bruxelles se poate și cu femei, se poate și cu bărbați. E voie, adică poate să aibă gagică sau gagiu.
Liviu Alexa:
Măi, nu știu ce să zic, dar ce este că am rămas și eu șocat cumva, cred că și tu, de anvergura pe care Pride-ul de anul ăsta de la Cluj a avut-o. Șapte mii de oameni la expoziția LGBT. Mi se pare curios și destul de trist, dar acum fiecare cu părerile lui despre acest fenomen.
Bun, ca să zic așa, eu ieri inițial am crezut, Cozmin, că a venit Charlie Chaplin la Cluj-Napoca, mă crezi? Adică nu mi-am dat seama din prima că a venit Nicușor Dan. Adică, abia când Oana Marinescu o cheamă pe consilierea lui de protocol, nu?
Cozmin Gușă:
Da.
Liviu Alexa:
Cred, nu?
Cozmin Gușă:
Da, da.
Liviu Alexa:
Da, abia când am văzut-o pe Oana ieșind din mașină, mi-am dat seama că este posibil, totuși să fie președintele, care a... nu se știe ce... nici azi nu știm ce a căutat acolo.
A venit, nu știu, să-și ia lumină de la…
(de aici doar abonatii platitori pot citi, hai ca nu e mult 26 de lei pe luna)



