Strict Secret

Strict Secret

Opus nr. 635 - De ce să îți angajezi copilul la McDonald’s când face 16 ani. De ce nu dau 2400 de euro pentru un telefon nou. Munjaro a slǎbit rechinii din food. Ca sâmbăta. Un bazar cu de toate.

Liviu Alexa's avatar
Liviu Alexa
Jun 27, 2026
∙ Paid

Vrei să îi dai copilului tău o injecție de realitate? Ascultă-mi sfatul și angajează-l pe vară la McDonald’s, în regim part-time sau flexible time. Știi că sunt un tip deștept, deci nu te învăț de rău.

Citește argumentele mele și o să îmi dai dreptate: după două luni în sistemul de acolo, o să iasă, pe bune, alt om.


Mai întâi un video frumos, e AI, dar tot frumos e…


Copilul tău sǎ “lucre” la McDonald's? Da, va fi cea mai scumpă lecție de viață, plătită cu salariul minim

de Liviu Alexa

Io am un iPhone ProMax 14.

Sunt un ziarist proeminent, vorba aia, munca mea e cu laptopu’ si cu mobilu’, scriu pe mobil articole, citesc, ma organizez pe mobil, controlez si postez canalele mele social media, ar fi trebuit demult sa imi iau noul model de la iPhone, visul adolescentilor, 17 Pro Max.

Dar nu vreau. Ba, NU VREAU. Pot sa il cumpar, nu e problema, dar nu dau, in mortii ma-sii, 2400 DE EURO PENTRU UN CACAT DE TELEFON. E o chestiune de principiu.

La cât de frecat îmi era actualul telefon, bateria mi-a cedat și am fost nevoit să o schimb la un atelier autorizat. 600 de lei și telefonul e ca nou. Aia e, nu mor.

Dar presiunea pe care copiii și adolescenții o pun pe părinți ca să li se cumpere asemenea gadgeturi este enormă. Drept e că și pe ei se pune o altă presiune, și mai mare: ceea ce numim peer pressure, adică presiunea anturajului, unde colegul X și colega Y au deja telefonul acesta.

N-are sens să vă zic cât de greșit este să îi luați unui mucos, chiar copilul vostru fiind, un telefon de 2.400 de euro, cât de mult nu va înțelege mai apoi de ce viitorul său patron îi oferă, la prima angajare după facultate, doar 700 de euro pe lună și cum nu va respecta niciodată, pe viitor, valoarea banilor sau, și asta e posibil, cum îi va fute viața copilului tău o lopată de realitate în cap.

Vă dau azi un sfat incredibil de bun. Dacă îl urmați, dacă sunteți cu adevărat puternici ca părinți, îi faceți un bine enorm copilului: angajați-l la McDonald’s pe timp de vară, în regim part-time sau flexible time, dacă tocmai a împlinit 16 ani.

Cuuuum? Liviu Alexa recomandă ca un tânăr să intre „sclav” la multinațională?

Da. Alexa INSISTĂ să o faceți ca start, și doar la McDonald’s. O să vă explic pe larg de ce, dar, pe scurt, dintr-un motiv simplu: la Mc există un sistem aproape perfect de injectare cu realitate a copilului tău. E, evident, o metaforă. Acolo va învăța cum arată viața REALĂ, MUNCA REALĂ și, la final, va afla cât de greu se câștigă banii.

Voi sunteți slabi și nu o puteți face, vă simt. Ascultați-l pe Alexa. Știți că e deștept (și lipsit de modestie).


McDonald’s, dincolo de meme-uri, de glume cu „carne de șobolan” și de pancartele activiștilor, e una dintre cele mai bine unse mașinării operaționale construite vreodată de mintea omenească. Ray Kroc nu a inventat hamburgerul, e adevǎrat, dar a inventat un sistemsuperb de pragmatism şi eficiențǎ: a transformat bucătăria într-o linie de asamblare, cu pași, cu cronometru, cu locuri exacte unde stă fiecare lucru, mai mult, a făcut din haosul unei bucătării un mecanism repetabil, predictibil, care merge la fel şi în Cluj, în Tokyo și în Buenos Aires. Iar copilul tǎu care poate fi angajat la ei legal la șaisprezece ani va intra, pentru câteva luni, în burta acestei mașinării ca să vadă cum funcționează, pe dinăuntru, o întreagă economie în miniatură.

Nu numai că McDonald’s îi face un training pe gratis pentru viața reală, dar îl și plătește. Nu cu mult, dar și asta este important.

Vrei să îi scoți din cap copilului tău bășinile cu iPhone 17 Pro Max? Fii atent de ce trebuie să îl duci să muncească la Mc:

De aici, asta e, textul e disponibil pentru cei ce mǎ susțin real. Nu pentru cârnǎțarii mocangii.

Nu fii ca acest capibara, nu mai mirosi câcatul presei mincinoase!

O sa fiu sincer: nu am niciun respect pentru tine, daca citesti GRATIS Strict Secret, indiferent de motive si bla-bla-uri.

Eu scriu cu drag si respect doar pentru cei ce ma sustin real cu amaratii aia de 26 de lei pe luna.

Cei care mai prindeti pe aici editii free si aveti si justificari din astea de cacat, gen “e prea mult pentru mine”, adica daca in 2026 nu ai 26 de lei pentru a-ti deschide mintea si sufletul, esti fie un luzar major, fie un bulangiu mocangiu.

Nu-s mocangiu, te sustin!

Cum adică, să muncească copilul tǎu? La McDonald’s?! Păi pentru asta l-am crescut, ca să frece tava și să spele closetul ca un amărât? Ce-o să zică lumea, ce-o să zică vecina de la trei, care se laudă că băiatu’ ei dă la Medicină?

This post is for paid subscribers

Already a paid subscriber? Sign in
© 2026 Strict Secret · Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start your SubstackGet the app
Substack is the home for great culture