România, țara la care ne gândim în budǎ, în mașină, la cafeaua de dimineață când ne “dǎm” pe mobil și vedem din nou aceiași oameni, aceleași dosare, aceeași minciună reciclată sub țâşpe guverne și parlamente, e țara unde democrația pute a transpirație, a bancnote luate şpagǎ în “borbagajul” de la Duster, patria aia care duhneşte a promisiuni ce se evaporă după fiecare ciclu electoral.
"Desigur, nu e nevoie nici să dai 26 de lei pe lună ca să mă susții ca jurnalist independent și smart ce îs, dă-l în morții lui pe Alexa, deși îți place să îl citești moca, că așa e românul, dacă mere, mere."
Uite ca nu sunt de acord cu incheierea ta draga Liviutule. Eu sunt de acord cu aproape tot ce scrii tu ca stii ce scrii si mai ales ai argumente beton armat. Si pentru ca in fiecare dimineata caut postarile tale uite ca o sa platesc aceasta mica plata pentru tine dar care sper sa fie de doua ori mai multi cititori platitori fata de cati platesc acum. Si stii ceva, nu renunt la nici o tigara ca nu fumez, la nici o coc cola ca eu fac socata, si suc de trandafiri de la mine de acasa. Daca ne indexeaza astia pensiile poate vom fi mai in putere(financiara) si noi astia care am muncit 44 de ani si 4 luni dar nu avem pensii speciale. Ai mult talent si nu doar la scris ci si la pictura. Iti doresc sa ne anunti cand te vom vedea la niste muzee de pe alte plaiuri. Si sper sa fii la fel de tanar cand vei expune pe acolo.
Cred cu tărie că fiecare român este dator să facă curățenie în propria sa curte. Greșelile care le facem, tot noi le reparam. Un lider de țară are grijă de poporul lui dar, nu-i trăiește viața.
"Desigur, nu e nevoie nici să dai 26 de lei pe lună ca să mă susții ca jurnalist independent și smart ce îs, dă-l în morții lui pe Alexa, deși îți place să îl citești moca, că așa e românul, dacă mere, mere."
Uite ca nu sunt de acord cu incheierea ta draga Liviutule. Eu sunt de acord cu aproape tot ce scrii tu ca stii ce scrii si mai ales ai argumente beton armat. Si pentru ca in fiecare dimineata caut postarile tale uite ca o sa platesc aceasta mica plata pentru tine dar care sper sa fie de doua ori mai multi cititori platitori fata de cati platesc acum. Si stii ceva, nu renunt la nici o tigara ca nu fumez, la nici o coc cola ca eu fac socata, si suc de trandafiri de la mine de acasa. Daca ne indexeaza astia pensiile poate vom fi mai in putere(financiara) si noi astia care am muncit 44 de ani si 4 luni dar nu avem pensii speciale. Ai mult talent si nu doar la scris ci si la pictura. Iti doresc sa ne anunti cand te vom vedea la niste muzee de pe alte plaiuri. Si sper sa fii la fel de tanar cand vei expune pe acolo.
Cred cu tărie că fiecare român este dator să facă curățenie în propria sa curte. Greșelile care le facem, tot noi le reparam. Un lider de țară are grijă de poporul lui dar, nu-i trăiește viața.
Foarte bine tintit.
Trist dar foarte adevarat.